تاریخچه آبفای استان تهران

  با ایجاد معاونت امور آب و فاضلاب در وزارت نیرو در سال ۱۳۶۸ مطالعه و بررسی سامان‌دهی خدمات آب و فاضلاب در سطح کشور با سرعت بیش‌تری ادامه یافت و سرانجام در سال ۱۳۶۹طرح تشکـیل شرکـت‌های آب و فاضـلاب به مجلـس شـورای اسلامی تقـدیم شد. ایـن طرح در تاریخ 1369/10/11 به تصویب رسید و برای اجرا به دولت ابلاغ شد.
شرکت آب و فاضلاب استان تهران بـــه استناد ماده یک قانون تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب ایجاد و در تاریخ 1371/1/24 به شماره 89561 در اداره کل ثبت شرکت ها ثبت و تأسیس شد.
وظیفه شرکت آب و فاضلاب استان تهران، ایجاد تأسیسات تأمین و توزیع آب و تأسیسات مرتبط با جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب، بهره‌برداری از تأسیسات تأمین و توزیع آب و تأسیسات مربوط به جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب در محدوده قانونی شهرهای استان تهران تعیین شده است.
شرکت آب و فاضلاب استان تهران، از آغاز تأسیس تا سال 1373 بر مبنای سیاست عدم تمرکز و با هدف ارائه خدمات بهینه به شهروندان در محدوده وسیع زیر پوشش خود (شهرهای استان تهران) به موجب تبصره 2 ذیل ماده یک قانـون تشکیل شرکت های آب و فاضلاب با تقسیم شهرهای حوزه فعالیت خود- به جز شهر تهران- در پنج منطقه به تشکیل «شرکت آب و فاضلاب غرب استان تهران»، «شرکت آب و فاضلاب شهرها و شهرک‌های غرب تهران»، «شرکت آب و فاضلاب جنوب‌غربی استان تهران»، «شرکت آب و فاضلاب جنوب‌شرقی استان تهران» و «شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران» در هر یک از مناطق اشاره شده اقدام کرد.

چارت پیشین شرکت آب و فاضلاب استان تهران و شرکت‌های زیرمجموعه


شرکت آب و فاضلاب استان تهران، در طول سال‌های 1374 و 1375 بر اساس معیارهای مدیریت بهینه خدمات مشترکان و افزایش بهره‌وری در بهره‌برداری از تأسیسات توزیع آب (شبکه و انشعاب)، شهر تهران را به شش منطقه تقسیم و برای اداره امور آب و فاضلاب هر منطقه، یک شرکت ایجاد کرد.
شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اتکا به بیش از یک دهه تجربه و دریافت سیاست‌های کلان وزارت نیرو و شرکت مادر تخصصی «مهندسی آب و فاضلاب کشور» در سال 1382 به مطالعه اصلاح ساختار خود با استفاده از خدمات مشاور اقدام کرد.
بر اساس نتایج مطالعات و بررسی‌هایی که صورت گرفت عملیات مدیریت آب‌رسانی و توسعه تأسیسات آب شهر تهران از آب و فاضلاب استان تهران جدا شد، شش شرکت آب و فاضلاب مناطق شهر تهران منحل شد و مجموعه خدمات آب و فاضلاب شهر تهران به عهده شرکت آب و فاضلاب شهر تهران گذاشته شد که در تاریخ 1383/4/16 تاسیس شد.


چارت فعلی آب و فاضلاب استان تهران و شرکت‌های زیرمجموعه

چارت فعلی آب و فاضلاب   به این ترتیب، شرکت آب و فاضلاب استان تهران با رعایت اصل تفکیک و جداسازی وظایف عملیاتی و مدیریت سهام خود و هم‌چنین با هدف ارائه خدمات بهینه به شهروندان،  بهره‌‌برداری بهینه از تأسیسات و افزایش بهره‌وری در محدوده وسیع زیر پوشش خود به موجب تبصره 2 ماده یک قانون تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب استانی و بر مبنای  سیاست عدم تمرکز، وظایف خود را به شرکت‌های مستقل آب و فاضلاب زیر مجموعه به شرح زیر تفویض کرده است:

 شرکت‌های آبفای مناطق شش‌گانه شهر تهران شامل آبفای منطقه یک، آبفای منطقه2، آبفای منطقه 3، آبفای منطقه 4، آبفای منطقه 5 و آبفای منطقه 6 در محدوده مناطق 22‌گانه شهر تهران

   شرکت آب و فاضلاب غرب استان تهران، به مرکزیت تهرانسر در محدوده شهرستان شهریار و اطراف آن
    شرکت آب و فاضلاب جنوب‌غربی استان تهران، به مرکزیت اسلام‌شهر در محدوده شهرستان‌های «ری»، «اسلام‌شهر» و «رباط کریم».
    شرکت آب و فاضلاب جنوب‌شرقی استان تهران، به مرکزیت شهر ورامین در محدوده شهرستان‌های «ورامین» و «پاکدشت».
    شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران، به مرکزیت شهر رودهن در محدوده شهرستان‌های «دماوند»، «شمیرانات»، «فیروزکوه» و «تهران (شهر بومهن)».
    شرکت فاضلاب تهران، به مرکزیت شهر تهران با هدف اجرای پروژه مهم ایجاد تأسیسات فاضلاب شهر تهران.

     شرکت تامین و تصفیه آبفای تهران.

 

 

نویسنده متن

دفتر روابط‌‌عمومی، مسئول پورتال

تاریخ بروزرسانی : ۲۹ اَمرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۵