کد خبر : ۳۲,۰۱۶
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۳:۲۹
توسط دفتر کنترل کیفی آبفای استان تهران انجام شد

برگزاری آزمون مهارت در حوزه آزمایشگاهی

برگزاری آزمون مهارت در حوزه آزمایشگاهی
دفتر کنترل کیفیت آب و بهداشت فاضلاب و امور آزمایشگاه مرجع شرکت آب و فاضلاب استان تهران آزمون مقایسات بین آزمایشگاهی را در سطح 64 آزمایشگاه از شرکت‌های آب و فاضلاب کشور برگزار کرد.

مدیر دفتر کنترل کیفیت آب و بهداشت فاضلاب و امور آزمایشگاه مرجع آبفای استان تهران در این باره گفت: این امور با استقرار استاندارد ISO17025 از سال 1384 و تجربه برگزاری آزمون مهارت در گستره کوچک‌تر و با استناد به استانداردهای الزامی و دستورالعمل‌های مدون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور این آزمون را میزبانی و برگزار کرد.

مهتاب باغبان گفت: چارچوب معمول طرح مقایسات بین‌آزمایشگاهی بر توزیع هماهنگ نمونه‌های آزمون در بین تعدادی از شرکت‌کنندگان است و آزمایشگاه‌هایی که توان‌مندی برگزاری این آزمون را دارند باید بر اساس الزامات این دستورالعمل و ISO/IEC17043 عمل کنند.

باغبان افزود: هدف از برگزاری مقایسه بین‌آزمایشگاهی آزمون مهارت، تایید شایستگی آزمایشگاه، ارزیابی عملکرد آن با روش‌های کمی و معتبر آماری و مقایسه با آزمایشگاه‌های مشابه، شناسایی مشکلات آزمون با اندازه‌گیری به عنوان ابزار مدیریت ریسک آزمایشگاه و بهبود عملکرد، مقایسه روش‌ها و دستورالعمل‌های مختلف یک آزمون/کالیبراسیون، تعیین دقت و درستی روش آزمون/کالیبراسیون و عدم قطعیت آن، بهبود عملکرد آزمایشگاه‌ها، افزایش اعتماد درکارکنان، مدیریت و مشتریان خدمات آزمایشگاه و افزایش اعتماد و رضایت نهادهای تایید صلاحیت و مراجع قانونی است.

باغبان با اشاره به فرصت یک‌ماهه شرکت‌کنندگان برای ارسال نتایج گفت: دفتر کنترل کیفیت آب و بهداشت فاضلاب و امور آزمایشگاه مرجع پس از دریافت نتایج، به محاسبه آماری نتایج می‌پردازد و گزارش نهایی را آماده خواهد کرد.

به گفته باغبان این نخستین دوره از این آزمون‌هاست که دفتر کنترل کیفیت آب و بهداشت فاضلاب و امور آزمایشگاه مرجع در سطح کشور و با اعلام عمومی از طریق شرکت منهدسی آب و فاضلاب کشور برگزار کننده این آزمون است.

 

 

 

روابط عمومی
تعداد بازدید : ۶۲۰

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید