کد خبر : ۳۱,۸۰۰
۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۴:۲۳
مدیرعامل آبفای استان تهران:

یک‌چهارم قیمت تمام‌شده آب از مشترک دریافت می‌شود

یک‌چهارم قیمت تمام‌شده آب از مشترک دریافت می‌شود
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در جریان نشست خبری این شرکت گفت: هزینه تولید و توزیع هر مترمکعب آب در تهران 2500 تومان است در حالی که به طور میانگین تنها 700 تومان از مشترک دریافت می‌شود که این امر باعث زیان‌ده‌بودن شرکت‌های آب و فاضلاب شده است؛ این زیان‌ده‌بودن در فرسوده‌ماندن 40درصد از شبکه آب تهران اثرگذار است.

به گفته محمدرضا بختیاری شرکت آب و فاضلاب استان تهران بیش از 3000 میلیارد تومان زیان انباشته دارد.

بختیاری ادامه داد: میزان اصلاح و بازسازی شبکه آب تهران در سال 98 دو برابر سال 97 بود که برآورد کرده‌ایم در سال 99 هم دو برابر سال گذشته، اصلاح و بازسازی کنیم.

او افزود: 9000 کیلومتر شبکه توزیع آب و نیز حدود همین میزان شبکه جمع‌آوری فاضلاب در تهران داریم که با وجود تلاش‌هایی که در چند سال اخیر برای اصلاح و بازسازی صورت گرفته است، سالانه حدود 300 تا 400 کیلومتر بازسازی می‌شود که با توجه به وجود حدود 4000 کیلومتر شبکه فرسوده، عملا فاصله زیادی تا نقطه ایده‌آل داریم.

برخلاف میانگین کشوری 37 درصد منابع آب استان تهران در حوزه شرب مصرف می‌شود

محمدرضا بختیاری گفت: برخلاف میانگین کشوری که حدود 6درصد از منابع آب، صرف حوزه شرب و بیش از 90 درصد آن در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، در تهران به دلیل تراکم بالای جمعیتی، این میزان به 37 درصد رسیده است.

به گفته بختیاری در استان تهران، حدود 20 درصد جمعیت کشور در یک‌درصد مساحت کشور جای گرفته است.

در دوره شیوع ویروس کوید 19 بعد از بهداشت، پرچالشی‌ترین حوزه، آب است

محمدرضا بختیاری با بیان این‌که از ابتدای اسفند 98 و با آغاز شیوع کرونا، مصرف آب در تهران 25درصد افزایش داشته است، گفت: در این دوره بحث آب پرچالش‌ترین حوزه بعد از بهداشت بوده است.

بختیاری افزود: در اوج مصرف آب در تابستان، روزانه حدود 600 تا 700 هزار مترمکعب مصرف آب تهران افزایش یافت که همین افزایش مصرف، معادل مصرف روزانه آب شهر اصفهان است.

او با بیان این‌که در ایام کرونا، چالش‌ها و اهمیت حوزه آب آن‌‌گونه که باید، نشان داده نشد، گفت: با وجود افزایش مصرف دور از انتظار، حتی یک ساعت قطعی آب ناشی از کم‌بود آب در تهران نداشته‌ایم که این‌ امر مهم به واسطه پای‌مردی همکاران ما حاصل شده است.

بختیاری تاکید کرد: شهر تهران جزو معدود پایتخت‌های بزرگ دنیاست که آثار کوید 19 نه تنها در آب تصفیه‌شده آن، بلکه حتی در پساب خروجی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب هم دیده نشده است؛ آب تهران بالاترین استاندارد را داشته است.

ادغام آب و فاضلاب شهری و روستایی کار بزرگ و بی‌نظیر وزارت نیرو بود

محمدرضا بختیاری مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: ادغام آب و فاضلاب شهری و روستایی به دلیل مسائلی که داشت، کار بزرگ و بی‌نظیری محسوب می‌شود.

به گفته بختیاری بعد از ادغام، کیفیت خدمت‌رسانی در برخی روستاهای استان تهران 200 درصد افزایش داشته است؛ به عنوان مثال روستایی مانند «مرتضی گرد» پیش از ادغام با تانکر آب‌رسانی می‌شد در حالی که اکنون شرکت حاضر آب و فاضلاب در تمام خیابان‌هایش در حال کنده‌کاری و لوله‌گذاری است.

او افزود: در برخی روستاهای جنوب شرق استان تهران، در این چند ماهی که از ادغام می‌گذرد، به اندازه سه سال اعتبار پیشین، هزینه شده است؛ در برخی روستاها 10 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم که پیش از این صرف چنین ارقامی در چنین جاهایی چیزی شبیه به رویا محسوب می‌شد.

بختیاری با بیان این‌که وزارت نیرو با ادغام آب و فاضلاب روستایی، بخشی از بار نظام را به دوش کشیده است، گفت: در دو یا سه سال آینده مقوله‌ای به نام مشکل آب در روستاهای استان تهران نخواهیم داشت.
نشست خبری مدیرعامل. یکم مهرماه 99  روابط عمومی
تعداد بازدید : ۴۰۶

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید