کد خبر : ۳۱,۶۳۳
۱ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۴۵

انعقاد بزرگ‌ترین قرارداد فروش برق تجدیدپذیر صنعت آب و فاضلاب کشور

انعقاد بزرگ‌ترین قرارداد فروش برق تجدیدپذیر صنعت آب و فاضلاب کشور
بزرگ‌ترین قرارداد فروش برق تجدیدپذیر صنعت آب و فاضلاب کشور توسط شرکت فاضلاب تهران با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) به مدت 15 سال مبادله شد.

عباسعلی مصرزاده معاون بهره‌برداری شرکت فاضلاب تهران با اعلام این خبر گفت: با انعقاد این قرارداد در مدت 15 سال (از شهریور سال 1398 تا شهریور سال 1413) امکان فروش برق تولیدی این نیروگاه که در حدود 500 میلیارد کیلووات ساعت است با نرخ پایه 10500 ریال فراهم شده است.

او افزود: در چارچوب عملیاتی‌شدن ماده (62) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مبنی بر تکلیف وزارت نیرو برای خریداری انرژی برق تولیدی توسط نیروگاه و تولیدکنندگان بخش‌های خصوصی و دولتی با قیمت‌های تضمینی و بند (ب) ماده (133) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم، قرارداد فروش برق تولیدی نیروگاه بیوگازسوز تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران که به‌عنوان تنها نیروگاه بیوگاز ناشی از تصفیه فاضلاب در ایران در حال فعالیت است با سازمان ساتبا مبادله شد.

مصرزاده افزود: این نیروگاه به عنوان بخش کوچکی از طرح فاضلاب تهران در محل تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران واقع شده است.

او ادامه داد: این نیروگاه که یکی از بزرگ‌تریــن نیروگاه‌های بیوگاز حاصــل از تصفیــه فاضلاب در جهــان است، با ظرفیت اسمی تولید سالیانه 44 گیگاوات انرژی الکتریکی و 140 تراژول انرژی حرارتی در حال فعالیت است که این مقدار معادل تأمین برق مصرفی یک شــهرک مسکونی 60 هزار نفری است و صرفه‌جویی انرژی فسیلی در حدود 100 هزار بشکه نفت خام (400 هزار مترمکعب گاز) در سال را به دنبال دارد.

به گفته معاون بهره‌برداری شرکت فاضلاب تهران فعالیت این نیروگاه موجب کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای سالانه در حدود 150 هزار تن معادل دی‌اکسیدکربن (معادل 2000 هکتار فضای سبز برای جذب دی‌اکسیدکربن) شده است.

 

 

 

 

روابط عمومی
تعداد بازدید : ۴۰۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید