کد خبر : ۳۱,۱۹۱
۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۴۸
مدیر دفتر مدیریت مصرف آبفای استان تهران:

مطمئن‌ترین روش در کاهش مصرف آب استفاده از لوازم کاهنده است

مطمئن‌ترین روش در کاهش مصرف آب استفاده از لوازم کاهنده است
مدیر دفتر مدیریت مصرف آب شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: مطمئن‌ترین و کارآمد‌ترین روش در کاهش مصرف آب شرب، استفاده از لوازم کاهنده در ساختمان‌های مسکونی است.

صادق یونسلو با اشاره به امضای تفاهم‌نامه بین سازمان نظام مهندسی و شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص اجرایی شدن مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان و الزامات مدیریت بهینه مصرف آب گفت: مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان بیانگر حداقل الزام‌ها در مورد تاسیسات بهداشتی است و در این مبحث مواردی از قبیل لوله‌کشی و ذخیره‌سازی آب مصرفی در ساختمان، لوله‌کشی بهداشتی فاضلاب، لوله‌کشی آب باران ساختمان، توزیع آب مصرفی در ساختمان، بست و تکیه‌گاه ارائه شده است.

یونسلو یکی از الزامات مدیریت بهینه مصرف آب در این مبحث را ساخت مخزن ذخیره آب عنوان کرد و افزود: مخزن ذخیره آب برای ساختمان‌های بیش از سه طبقه یا بیش از 10 واحد با گنجایش 75 لیتر به ازای هر نفر در روز پیش‌بینی شده است.

او ادامه داد: تعیین حداکثر فشار و مصرف آب در لوازم بهداشتی اعم از دست‌شویی و حمام از دیگر الزامات این دستورالعمل است و مطابق آن مقدار مصرف آب در لوازم بهداشتی باید به کمک شیرهای مناسب و استفاده از لوازم کنترل مقدار جریان، به میزان حداکثر مجاز محدود شود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف آب شرکت آب و فاضلاب استان تهران ضمن اشاره به این‌که بخش عمده هدررفت آب در ساختمان‌های مسکونی ناشی از مدت‌زمان بازبودن شیر آب برای رسیدن به آب داغ است، افزود: مطابق این الزامات با کم‌شدن فاصله بین نقطه گرمایش از محل مصرف از 30 متر به 10 متر امکان داغ‌بودن شیرهای آب گرم همیشه فراهم خواهد بود و چنان‌چه این فاصله بیش‌تر از 10 متر بود، راهکار سامانه سه‌لوله‌ای (لوله آب گرم، لوله آب سرد و لوله برگشت آب گرم) در نظر گرفته شده است.

یونسلو افزود: از دیگر الزامات مهم این تفاهم‌نامه وصل‌نکردن مجرای آب باران به شبکه جمع‌آوری است و چنانچه آب باران به شبکه جمع‌آوری فاضلاب متصل شود، در هنگام بارندگی حجم زیادی آب وارد تصفیه‌خانه فاضلاب خواهد شد و شوک بزرگی به شبکه جمع‌آوری فاضلاب وارد می‌کند و فرایند تصفیه فاضلاب را مختل خواهد کرد.  

 

 

 

 

 

روابط عمومی
تعداد بازدید : ۲۹۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید