کد خبر : ۳۱,۰۴۵
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۸:۴۱
مدیر دفتر کنترل کیفی آبفای استان تهران اطمینان خاطر داد

آب شرب پایتخت به لحاظ وجود ویروس کووید 19 از سلامت کامل برخوردار است

آب شرب پایتخت به لحاظ وجود ویروس کووید 19 از سلامت کامل برخوردار است
مدیر دفتر کنترل کیفی شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: احتمال وجود ویروس کووید 19 در آب شرب استان تهران وجود ندارد و به تمامی شهروندان پایتخت و استان تهران این اطمینان را می‌دهیم که آب شرب از سلامت کامل برخوردار است.

مهتاب باغبان گفت: به لحاظ گستردگی شبکه توزیع آب آشامیدنی آب استان تهران با استفاده از سامانه‌های لحظه‌ای (آنلاین) میزان کلر آزاد باقی‌مانده را رصد می‌کنیم و این اطمینان را داریم که کل شبکه توزیع آب آشامیدنی از سلامت کامل برخوردار است.

او افزود: بر اساس مطالعاتی که سازمان جهانی بهداشت انجام داده است، روش‌های متعارف تصفیه آب اعم از انعقاد، لخته‌سازی، فیلتراسیون و گندزدایی مجموعه عملیاتی هستند که می‌توانند به‌راحتی ویروس کووید 19 را از آب آشامیدنی حذف کنند.

باغبان ادامه داد: غشای بیرونی ویروس کووید 19 بسیار آسیب‌پذیر است و در مقابل گندزدایی کلر و به‌راحتی از بین می‌رود و توانایی باقی‌ماندن در آب یا پساب دارای کلر آزاد باقی مانده را ندارد.

باغبان با استناد به دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت در خصوص میزان کلر آزاد باقی‌مانده در آب گفت: میزان کلر آزاد باقی‌مانده در حد مجاز 0.2 تا 0.8 میلی‌گرم در لیتر شرایط عادی را دارد و نیم تا 0.8 میلی‌گرم در لیتر شرایط مطلوب را دارد.

مدیر دفتر کنترل کیفی شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: زمانی که همه‌گیری کووید 19 در جهان اعلام شد، شرکت آب و فاضلاب استان تهران میزان کلر باقی‌مانده در آب شرب را در نقطه مصرف در حد مطلوب یعنی تا 0.8  میلی‌گرم در لیتر نگهداشت.

باغبان گفت: علاوه بر کنترل توسط سامانه‌های لحظه‌ای که شاخص میزان کلر باقی‌مانده را به طور دائم رصد می‌کند، برای اطمینان بیش‌تر آزمون کلرسنجی در شهرها و مناطق استان تهران به صورت تصادفی انجام شد و نظارت‌ها روی کلرسنجی‌های محلی افزایش یافته است.

او در خصوص احتمال وجود ویروس کووید 19 در فاضلاب و پساب توضیح داد: شرکت آب و فاضلاب استان تهران با مشارکت مرکز تحقیقات کیفیت آب و فاضلاب و علوم پزشکی دانشگاه تهران در مطالعاتی درباره شناسایی ویروس کووید 19 در فاضلاب خام و پساب مشغول بررسی است.

باغبان افزود: تمامی تصفیه‌خانه‌های‌فاضلاب استان تهران نیز به تبعیت از دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت، میزان کلر آزاد باقی‌مانده را در حد 0.4 میلی‌گرم در لیتر نگه داشته‌اند تا این اطمینان خاطر وجود داشته باشد که پساب به لحاظ احتمال وجود این ویروس سالم است و هیچ‌گونه مخاطراتی را برای محیط زیست به وجود نمی‌آورد.

 

 

 

روابط عمومی
تعداد بازدید : ۳۲۶

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید