اخبار

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران:

بارندگی‌های چندماه اخیر صرف جبران تراز منفی ذخایر سدها شده است

بارندگی‌های چندماه اخیر صرف جبران تراز منفی ذخایر سدها شده است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر اینکه در طی دو ماه اخیر ذخایر برفی سدهای استان تهران از وضعیت خطرناک خارج شده است، گفت: بارندگی‌های مناسب چندماه اخیر صرف جبران کسری 250 میلیون مترمکعبی سدهای تهران در سال آبی گذشته شده است.

محمدرضا بختیاری در برنامه «روی خط خبر» شبکه خبر با اشاره به اینکه میزان بارندگی‌های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود 180 میلیمتر رسیده است، گفت: این میزان بارش نسبت به میانگین 40 سال گذشته استان بیش از 60 درصد افزایش پیدا کرده است. متوسط میانگین نزولات جوی تهران حدود 110 میلی‌متر است که تاکنون بیش از 180 میلیمتر بارندگی در استان به ثبت رسیده است.

او یادآور شد: استان تهران سال آبی قبل شرایط بسیار سختی را به لحاظ بارش‌ها و میزان ذخیره برف تجربه کرده بود که همین عامل باعث شده است با وجود بارندگی‌های مناسبی که در طی چهار ماه اخیر داشته‌ایم ولی همچنان ذخایر سدهای پنج‌گانه استان تهران حدود 25 میلیون مترمکعب کمتر از مدت مشابه سال گذشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران ادامه داد: سال گذشته در همین بازه زمانی ذخایر سدهای استان به حدود 575 میلیون مترمکعب رسیده بود که این رقم هم اکنون به 550 میلیون مترمکعب رسیده است. ذخایرهای سدهای پنجگانه تهران نسبت به متوسط درازمدت نیز حدود 80 میلیون مترمکعب کمتر است و همچنان از حجم 630 میلیون مترمکعبی درازمدت خود فاصله دارد.

بختیاری با اشاره به کاهش 90 درصدی ذخیره برف استان تهران در سال آبی گذشته، گفت: سدهای تهران رژیم برفی دارند و هر چه بارش و ذخیره برف مناسبی در تهران داشته باشیم طبیعتا ذخایر سدها نیز وضعیت مناسب‌تری خواهد داشت ولی با توجه به اینکه سال آبی گذشته ذخیره برفی تهران به صفر رسیده بود همین عامل باعث شده بود تا ما از ذخایر استراتژیک سدهای خود بیشتر از میزان نرمال استفاده کرده تا بتوانیم آب شرب مورد نیاز مردم تهران را تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تاکید کرد: در سال آبی 95 ارتفاع برف در سد لار به حدود 6 متر رسیده بود که این رقم در اسفندماه سال گذشته تنها 65 سانتی متر بوده است.

۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۲۴
تعداد بازدید : ۴۶۲

اظهار نظر

رادکام
۱۳۹۷/۱۱/۱۲
0
0
1

خداروشکر وضعیت آب بهتر شده است سپاس بابت مطلب https://radcom-sms.com/

زهرا
۱۳۹۷/۱۱/۰۹
0
1
0

نظر شما درست که از خطر رفع شده ولی باز باید به فکر اینده ای که ازش بی خبریم باشیم https://uptheme.ir

میر عبداله موسوی کار پایه بندر
۱۳۹۷/۱۱/۰۷
5
1
0

با سلام لطفا در مصاحبه ها علاوه بر روش ذخیره سازی آب در پشت سد ها به دیگر روش های ذخیر سازی آب در منابع سفره های زیر زمینی و آموزش کشاورزان به مصرف آب با روش های نوین هم ارشاره فرمائید . متشکرم


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید.