اخبار

مدیرعامل آبفای استان تهران:

تا سال 1405 تنش آبی در تهران صفر می‌شود

تا سال 1405 تنش آبی در تهران صفر می‌شود
مدیرعامل آب و فاضلاب تهران گفت: با اجرای چهار پروژه تا سال 1405 معادل 250 میلیون متر مکعب به منابع آب تهران اضافه و در نتیجه تنش آبی در تهران صفر خواهد شد.

محمدرضا بختیاری در نشست خبری که در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آبفا برگزار شد، اظهار داشت: پروژه‌هایی که به حذف تنش آبی در تهران کمک خواهند کرد شامل اتمام تصفیه‌خانه ششم آب تهران، اتمام تصفیه‌خانه هفتم و تکمیل طرح جامع آب‌رسانی به تهران، اجرای تونل لار به کلان و اجرای 15 کیلومتر تونل از خط دوم طالقان به تهران است.
بختیاری افزود: در بخش شهری استان تهران یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب و در بخش روستایی 90 میلیون مترمکعب آب شرب مصرف می‌شود که این میزان 20درصدکل آب کشور را شامل می‌شود.
او گفت: در شهر تهران یک میلیارد و 60 میلیون متر مکعب مصرف آب شرب داریم که 70 درصد آن از آب‌های سطحی و 30 درصد از آب زیرزمینی تامین می‌شوند بنابراین تقریبا تمام آب سدهای پنجگانه به مصرف شرب می‌رسد البته 50 میلیون متر مکعب آن نیز به مصرف شرب کرج می‌رسد؛ بنابراین در شهر تهران از یک میلیارد و 60 میلیون مترمکعب آب 750 تا 800 میلیون متر مکعب آب سطحی و 250 تا 300 میلیون مترمکعب آب زیرزمینی است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: در سال‌های نرمال نسبت استفاده از آب سطحی به زیرزمینی 70 به 30 درصد، در سال‌های خشک 60 به 40 و در ترسالی‌ها 80 به 20 درصد بوده است.
او افزود: سال آبی گذشته میزان بارندگی 260 میلی‌متر بوده اما این میزان در سال قبل از آن 330 میلی‌متر بوده یعنی 20 درصد کاهش داشته است و به همین میزان نیز منابع سدها کم شده است، به طوری که امروز حجم ذخایر سدها 610 میلیون مترمکعب است در حالی که سال گذشته این رقم 798 میلیون مترمکعب بوده است یعنی نسبت به سال گذشته 190 میلیون مترمکعب در سدها کسری داریم.
اجازه استفاده از 70 میلیون مترمکعب آب زیرزمینی برای فضای سبز
بختیاری گفت: بعد از اتمام طرح فاضلاب، شهرداری تهران امکان استفاده از آب شهری برای آبیاری تمام فضای سبز را نخواهد داشت، یعنی در افق 1405 حداکثر آبی که شهرداری استفاده خواهد کرد 70 میلیون مترمکعب خواهد بود که فقط برای پارک‌ها استفاده می‌شود و بقیه فضای سبز باید از پساب آبیاری شوند، یعنی به جای 130 میلیون مترمکعب آبی که شهرداری از منابع آب زیرزمینی برداشت می‌کند، باید از پساب استفاده شود.
بختیاری با بیان اینکه طی دو سال گذشته با شهرداری تهران وارد مذاکره شده‌ایم تا در عمده فضای سبز شهر تهران از چاه‌ها استفاده شود، گفت: در حال حاضر برای مصارف فضای سبز شهری حدود 150 تا 160 میلیون متر مکعب از منابع آب زمینی می‌رسد و 20 تا 30 میلیون مترمکعب نیز از قنوات و چشمه‌ها برداشت می‌شود که در کل 200 میلیون متر مکعب از آب زیرزمینی صرف فضای سبز می‌شود. میزان استفاده از آب شرب نیز برای فضای سبز در گذشته بیشتر بوده اما اکنون 60 تا 70 درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران تصریح کرد: در شهر تهران 830 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی برداشت می‌شود که از این میزان 300 تا 350 میلیون مترمکعب برای آب شرب، حدود 160 میلیون مترمکعب برای فضای سبز و بقیه برای کشاورزی و صنعت مصرف می‌شود، این در حالی است که میزان ورودی سدها 800 میلیون مترمکعب است یعنی 30 مترمکعب بیلان منفی داریم.
بختیاری درباره استفاده از لوازم کاهنده در دستگاه‌های دولتی اظهار داشت: ادارات دولتی ملزم به استفاده از لوازم کاهنده مصرف آب هستند و این موضوع را به سرعت به بخش خصوصی و مصارف خانگی هم تسری می‌دهیم.


۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۲۰
تعداد بازدید : ۱,۲۸۳

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید.