اخبار

پرورش: سالانه 20 میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده به پالایشگاه تهران تحویل می‌شود

پرورش: سالانه 20 میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده به پالایشگاه تهران تحویل می‌شود
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از تحویل سالانه 20 میلیون متر مکعب پساب تصفیه‌شده برابر با استاندارد مصوب سازمان محیط زیست به پالایشگاه نفت تهران، خبر داد.

محمد پرورش گفت: این کار بر اساس قرارداد سال 1394 به مدت 30 سال از زمان آغاز بهره‌برداری با دبی متوسط حدود 600 لیتر بر ثانیه خواهد بود.
پرورش افزود: حدود 3500 متر خط انتقال پساب نیز با قطر 800 میلی‌متر از محل کانال خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران به پالایشگاه طراحی شده است و در بخش ساخت ایستگاه پمپاژ نیز ساختمان اپراتور ایستگاه، تاسیسات برق و یک دستگاه سانتریفیوژ نصب و عملیاتی شده است و ایستگاه پمپاژ نیز به زودی به بهره‌برداری قرار خواهد رسید.
او تاکید کرد: با اجرای کامل این پروژه به میزان 60 درصد از آب شرب شهری مصرفی در پالایشگاه به شبکه آب شهری بازمی‌گردد و هم‌چنین بخشی از پساب این تصفیه‌خانه به شرکت آب منطقه‌ای فروخته می‌شود تا در اختیار کشاورزان مناطق پایین‌دست قرار گیرد و حجم این تحویل نیز بستگی به میزان دبی روزانه تصفیه‌خانه دارد و متغیر است، اما به‌طور میانگین 345 هزار متر مکعب در روز خواهد بود.
24 درصد میزان آب بدون درآمد تهران است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران میزان آب بدون درآمد آبفای استان تهران را 24 درصد ذکر کرد و یاد آورشد: از این میزان حدود 11 درصد هدررفت ظاهری آب است که در محاسبات ما وارد نشده یا شامل انشعاب‌های غیرمجاز، آبیاری فضای سبز و ... است.
پرورش ادامه داد: حدود 2.5 تا 3 درصد نیز صرف فرایند تصفیه آب، شامل شست‌وشوی تصفیه‌خانه‌ها و غیره می‌شود و در نهایت، هدررفت واقعی آب 10 درصد در طول 18 هزار کیلومتر شبکه آب است.
او با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به ازای هر سال، نیم‌درصد کاهش هدررفت آب داشته‌ایم که روند موفقیت‌آمیزی بوده است، افزود: برای هر یک‌درصد کاهش هدررفت آب معادل 250 تا 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز است و از آنجا که آب و فاضلاب استان تهران برای این امر اعتبار دولتی دریافت نمی‌کند، انجام این روند بسیار دشوار است و همین امر سبب می‌شود که موضوع اقتصاد آب، از اهمیت بیشتری برخوردار شود.
اقتصاد آب مهم‌ترین چالش آبفای کشور
مدیرعامل آبفای استان تهران مهم‌ترین چالش صنعت آب و فاضلاب کشور را اقتصاد آب دانست و گفت: برای یک متر مکعب آب که معادل 1000 لیتر است کمتر از هزینه یک بطری آب معدنی نیم‌لیتری از مشترکان هزینه دریافت می‌شود؛ این موضوع سبب می‌شود تا دخل با خرج شرکت آب و فاضلاب با هم متناسب نباشد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: باید برای نجات صنعت آب و فاضلاب از وضعیت کنونی و به‌روزکردن تاسیساتش توجه ویژه‌ای به اقتصاد آب داشت، لذا منطقی نیست که در طرح جمع‌آوری فاضلاب برای هر مترمکعب بیش از 800 تومان هزینه شود اما تنها 300 تومان از مشترک فاضلاب دریافت شود.
 طرح اسکادا در تهران اجرا می‌شود
او در خصوص اجرای طرح اسکادا با بیان این مطلب که‌ در سطح جهان تنها شش پایتخت وجود دارد که به سمت هوش مصنوعی حرکت کرده‌اند که خوشبختانه در تهران نیز این هوشمندسازی در قالب پروژه اسکادا در حال اجراست، افزود: در همین خصوص پیشنهادی به معاون اول رئیس‌جمهوری در قالب طرح اسکادا ارائه داده‌ایم که بر اساس آن، تهران به سمت هوش مصنوعی حرکت خواهد کرد که این طرح در قالب فاینانس ۱۰۰ میلیون یورویی و با مشارکت ۱۱ شرکت خارجی، قرار است اطلاعات مکانی لوله‌های آب را در اختیار شهرداری قرار دهد.
محمد پرورش ادامه داد: یکی از ویژگی‌های طرح اسکادا این است که تاسیسات سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان به تاسیسات و لوله‌های آب آسیبی وارد نکنند و بالعکس، تاسیسات آب‌رسانی نیز به سایر دستگاه‌های خدمات رسان صدمه نزند.
حدود ۱۶۰ میلیارد تومان از سازمان‌های دولتی و نظامی طلبکار هستیم
او با بیان اینکه هم اکنون حدود ۱۶۰ میلیارد تومان از سازمان‌های دولتی و نظامی طلبکار هستیم گفت: در صورتی‌که این مطالبات وصول شود می‌توانیم پروژه‌های عمرانی و خدماتی بیشتری را در تهران انجام و خدمات بهتری به مشترکان ارائه دهیم.

۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۰۷
روابط‌عمومی |
تعداد بازدید : ۴۸۱

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید.