وظایف و آرمان‌های بسیج از منظر رهبری

امام خامنه‌ای: حفظ موجودیت انقلاب، کار اول ماست که در استمرار نظام جمهوری اسلامی تجسم یافته است، به همین خاطر، امام(ره) مکرر می‌فرمودند: حفظ نظام اسلامی، واجب‌ترین فریضه است

شجره طیبه بسیج، مجموعه ممتازی است که مبتنی بر تکلیف‌گرایی شکل گرفته است. در نگاه تکلیف‌گرایانه، نه آنکه نتیجه به فراموشی سپرده شود، بلکه عمل به تکلیف خود عین کسب نتیجه خواهد بود. در این بین مهم‌ترین عنصرکلیدی تشخیص وظیفه است. به واقع باید به این سوال پاسخ داده شود که چگونه می‌توان وظیفه را تشخیص داد و به آن عمل کرد؟ در این مسیر جایگاه رفیع هادی و نگاه تیزبین رهبری جامعه اسلامی معنا می‌یابد. به واقع رهبر جامعه اسلامی همان حکیم فرزانه‌ای است که با اشراف کامل به دین و شریعت اسلامی از یکسو، و اشراف و تسلط و آگاهی تمام به وضعیت کنونی جامعه و موقعیت جبهه حق و باطل، وظیفه و تکلیف امروز دینداران را مشخص کرده و آنان را به عمل به تکلیف دعوت و تشویق می‌نماید.

بسیجی نیز مصداق همان پیرویی است که با بصیرت کامل دل در گرو فرمان ولی خود داشته و با مشخص شدن تکلیف وارد میدان شده و برای تحقق آن با تمام وجود اقدام می‌کند.

در این بین حکیم فرزانه انقلاب اسلامی در طول سال‌های اخیر و در فرصت‌های مختلف، انتظارات و توقعات خود را از بسیج و بسیجیان اعلام داشته است و در تلاش بوده تا تکلیف جوانان ارزشی و تکلیف‌گرا را در حوزه های مختلف تبیین نماید.

در این مجموعه تلاش کرده این تا این رهنمودها را در ذیل ۹ بخش گرد هم آوریم تا چراغ راهی پیش روی بسیجیان دلاور ایران زمین باشد. این ۹ محور عبارتند از:

الف- اسلام‌خواهی و دفاع از ارزش‌های اسلامی

ب- تلاش برای تحقق حیات طیبه و حکومت جهانی اسلام

ج- دفاع از انقلاب اسلامی و آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره)

د- مجاهدت برای تحقق ارزش‌های اسلامی

هـ- عدالت‌طلبی و تحقق مساوات

و- استقلال‌طلبی و عزت‌خواهی

ز- استکبارستیزی و تداوم مبارزه با ظلم

ح- مجاهدت و جهاد فی‌سبیل‌الله

ط- شهادت‌‌طلبی

بسیج

 
تاریخ بروزرسانی : ۲۴ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۳۲