تاریخ به روز رسانی : ۳ آبان ۱۳۹۵
 
دوشنبه، ۳ آبان ۱۳۹۵, ۱۷:۳۹

سومین کنفرانس ملی G.I.S برگزار شد

ظهور فناوری‌های نوین در حوزه تاسیسات زیربنایی و شریان‌های حیاتی، ضرورت افزایش کیفیت پاسخ‌گویی بهینه و به‌روز به مشترکان موجب شده است تا سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی مرکز توجه قرار گیرد. سامانه‌هایی که موجب بهبود اطلاع‌رسانی و بالا رفتن توان فرمان‌دهی می‌شود. چنین ضرورتی طی سال‌های گذشته باعث شده است تمام شرکت‌ها از جمله شرکت آب و فاضلاب استان تهران همایش‌هایی در این زمینه برگزار کند. در همین چارچوب سومین کنفرانس ملی G.I.S با عنوان «کاربرد سامانه اطلاعات مکانی در مدیریت صنعت آب و برق» با هدف دست‌یابی به آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی SDI و G.I.S و تبادل تجربیات در صنعت آب و برق در روزهای ٢٢ و ٢٣ آذرماه در شهر ساری برگزار شد و دستاوردهای بسیاری به همراه داشت.
در کنفرانس چه خبر بود؟
کنفراسی که در شهر ساری برگزار شد، بخش‌های مختلفی داشت. مدیریت نشت و آب بدون درآمد و مدیریت مصرف، مدیریت و تحلیل حوادث شبکه‌های آب و فاضلاب، خدمات قابل ارائه به مشترکان آب و فاضلاب، طراحی شبکه و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب و مدیریت بهره‌برداری از جمله مواردی بود که بررسی و تجزیه و تحلیل شد. رونمایی از کتاب «ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی شبکه‌های توزیع آب آشامیدنی شهری با رویکرد مدیریت پایدار هدررفت آب» نیز یکی دیگر از اتفاقات مهم این کنفرانس بود. البته در این بین، معرفی سامانه اطلاعات مکانی آبفا (سامابفا) و نرم‌افزار چندرسانه‌ای G.I.S نیز از دیگر اقداماتی بود که دفتر نظارت بر اطلاعات G.I.S شرکت آب و فاضلاب استان تهران انجام داد.حضور با ١٨ مقاله و رونمایی از یک عنوان کتاب شاید جذاب‌ترین بخش این کنفرانس برای آبفای استان تهران بود. حمیدرضا شریف واقفی مدیر دفتر نظارت بر اطلاعات G.I.S شرکت آب و فاضلاب استان تهران در این باره می‌گوید: از میان ٦٠ مقاله پذیرفته‌شده بخش آب و فاضلاب، ١٨ مقاله از سوی شرکت آب و فاضلاب استان تهران ارائه شد که این مسئله نشان‌دهنده فعالیت چشم‌گیر پژوهش‌گران آبفای استان تهران در حوزه اطلاعات مکانی است.هم چنن در روز نخست این کنفرانس از شش جلد کتاب در حوزه سامانه‌های اطلاعات مکانی رونمایی شد که در این میان از کتاب «ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی شبکه‌های توزیع آب شهری با رویکرد مدیریت پایدار هدررفت آب» تالیف همکاران شرکت آبفای استان تهران، رونمایی شد.
شریف‌واقفی درباره فعالیت‌های فرهنگی این مرکز می‌گوید: ما هم‌چنین ترجمه و ارائه کتاب «کاربرد GIS در صنعت آب و فاضلاب» را در دست بررسی داریم؛ این کتاب شامل سه بخش آب، فاضلاب و آب‌های سطحی است که بخش مربوط به کابرد GIS در بحث آب، ترجمه خواهد شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
او با اعلام این‌که شرکت‌های آب و فاضلاب برای نخستین بار در این کنفرانس در کنار شرکت‌های برق حضور یافتند، عمل‌کرد شرکت آبفای استان تهران در این کنفرانس را رضایت‌بخش عنوان کرد و گفت: در دو دوره گذشته این کنفرانس تنها شرکت‌های برق حضور داشتند. با این حال پژوهش‌گران آبفای استان تهران در نخستین حضور خود عمل‌کرد قابل قبولی داشتند و انتظار داریم در دوره‌های بعد بر کیفیت و تعداد پژوهش‌های ارائه‌شده از همکاران ما افزوده شود.
در حاشیه برگزاری کنفرانس
در حاشیه این کنفرانس فعالیت‌های قابل توجهی انجام شد. به عنوان مثال کارگاه آموزشی «ارائه دستاوردهای شرکت آب و فاضلاب استان تهران در استقرار و پیاده‌سازی GIS » برگزار شد.
حمیدرضا شریف‌واقفی به مهم‌ترین فعالیت‌های آبفای استان تهران در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: یک‌پارچه‌سازی فعالیت شرکت‌های زیرمجموعه آبفای استان تهران در حوزه GIS از مهم‌ترین اقدامات ما بود که این یک‌پارچه‌سازی در قالب راه‌اندازی نرم‌افزار سامانه اطلاعات مکانی آبفای استان تهران با عنوان «سامآبفا» تبلور یافته است.
مدیر دفتر نظارت بر اطلاعات GIS آبفای استان تهران در پایان این کارگاه هم‌چنین به قابلیت به اشتراک‌گذاری اطلاعات حوزه GISآبفای استان تهران با دیگر نهادها و سازمان‌ها اشاره کرد و گفت: ما با داشتن این سامانه به‌روز و کاربردی می‌توانیم اطلاعات خود را با سایر سازمان‌ها و شرکت‌ها مانند شرکت‌های برق و گاز و هم‌چنین شهرداری‌ها به اشتراک بگذاریم و علاوه بر آن از اطلاعات مکانی این سازمان‌ها نیز برای سرعت‌بخشی به عملیات‌های مختلف حوزه آبفا استفاده کنیم.

ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی شبکه های توزیع آب شهری با رویکرد مدیریت پایدار هدررفت آب
از 18 مقاله ارائه‌شده به دبیرخانه این همایش، چهار مقاله در بخش سخت‌رانی و سه مقاله در بخش پوستری انتخاب شدند.
هم‌چنین از کتاب «ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی شبکه‌های توزیع آب شهری با رویکرد مدیریت پایدار هدررفت آب» ترجمه سمیرا جلیلی و سید حمیدرضا شریف واقفی در این مراسم رونمایی شد.
این کتاب شامل هفت فصل است. در فصل نخست این کتاب پس از بیان اهداف، سیستم‌های اطلاعاتی و مدیریت هدررفت آب و هم‌چنین یک‌پارچگی در یک سیستم اطلاعات جغرافیایی فراگیر تشریح شده است. فصل دوم به آشنایی با سیستم اطلاعات جغرافیایی به‌عنوان یک سیستم حامی تصمیم‌گیری می‌پردازد. فصل سوم کتاب، پایگاه اطلاعات پایه فصل و چهارم، پایگاه اطلاعات عوارض و تاسیسات شبکه را شرح می‌دهد. مدل هیدرولیکی شبکه در فصل پنجم این کتاب توضیح داده شده است. فصل ششم به پایگاه داده حوادث اختصاص دارد و در نهایت در فصل هفتم به سیستم‌های اطلاعاتی مشترکان پرداخته شده است.
فهرست مقالات
از 18 مقاله‌ ارائه شده به دبیرخانه این همایش، چهار مقاله در بخش سخت‌رانی و سه مقاله در بخش پوستری انتخاب شدند که به شرح زیر هستند:
مقالات بخش سخن‌رانی:
1- ارزیابی آسیب‌پذیری خطوط انتقال آب شرب با استفاده از G.I.S. نوشته سمیرا جلیلی از دفتر نظارت بر اطلاعات G.I.S آبفای استان تهران.
2- تعیین دور بهینه جهت کنترل موردی کنتورهای آب به‌وسیله برنامه‌نویسی پویا و G.I.S. مطالعه موردی آبفای منطقه 4 شهر تهران. نوشته رحیم قزلباش و ابراهیم یزدیان از آبفای منطقه 4 تهران
3- بررسی کارایی شبکه توزیع آب به هنگام زمین لرزه از دیدگاه پدافند غیرعامل با استفاده از G.I.S و IHP . نوشته رحیم قزلباش و ابراهیم یزدیان از آبفای منطقه 4 تهران.
4- پهنه‌بندی کلر باقی‌مانده در شبکه آبرسانی محدوده تحت پوشش مخزن شماره 2 شهر تهران. نوشته مریم پاکدهی از آبفای منطقه 2 تهران.
مقالات بخش پوستری:
1- تحلیل فضایی-مکانی عمل‌کرد ساختمان‌های امداد آب بر اساس پدافند غیرعامل در محیط G.I.S . نوشته رحیم قزلباش و ابراهیم یزدیان از آبفای منطقه 4 شهر تهران.
2- جانمایی تصفیه‌خانه محلی فاضلاب با روش AHP-fuzzy-OWA مبتنی بر G.I.S. (منطقه مورد مطالعه: شمال شرق تهران) نوشته پریسا حامیان از شرکت فاضلاب تهران.
3- پهنه‌بندی پتانسیل وقوع زمین لغزش با استفاده از مدل نسب فراوانی. نوشته محمدرضا قشمی از شرکت تامین و تصفیه آب و فاضلاب تهران.
لزوم پی‌گیری اهداف سومین کنفرانس ملی کاربرد سامانه‌های اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق
معاون وزیر نیرو در امور اقتصادی و برنامه‌ریزی در نشستی که برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف «سومین کنفرانس ملی کاربرد سامانه‌های اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق» تشکیل شد بر ضرورت پی‌گیری اهداف این کنفرانس تاکید کرد.
علیرضا دائمی گفت: از آنجا که این کنفرانس جنبه علمی داشته بهتر است مقاله‌های ارائه‌شده در آن در سامانه‌های مقالات علمی کشور ثبت شود تا مورد استفاده افراد بیش‌تری قرار گیرد.
دائمی تصریح کرد: در تلاش هستیم این کنفرانس استمرار داشته باشد و در نظر داریم طرحی تهیه کنیم که در قالب آن موضوع GIS(سامانه اطلاعات مکانی) در کل وزارت نیرو سامان‌دهی شود که در فاز نخست این طرح باید شناختی از وضعیت کاربرد سامانه‌های اطلاعات مکانی در تمام شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو پیدا کنیم و در مرحله دوم مشخص کنیم که چه امکانات و منابعی نیاز داریم و طبعا چنین طرحی اعتبارات و اهدافی هم خواهد داشت.
او با بیان این‌که مراکز آموزشی و پژوهشی وزارت نیرو حضور کم‌رنگی در این کنفرانس داشتند، گفت: باید تلاش کنیم این مراکز در دوره‌ چهارم کنفرانس حضور پررنگی داشته باشند.
دائمی افزود: یک‌پارچه‌سازی اطلاعات و دانش در شرکت‌های ما از ملزومات است و باعث می‌شود موازی‌کاری نداشته باشیم و به‌ویژه شرکت‌های آب و فاضلاب در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌‌‌اند و باید تلاش کنیم این امر ادامه پیدا کند.
در این نشست رضا کلاهی مدیر مرکز اطلاعات GIS و ارتباط ١٢٢پیشنهاد داد در کنفرانس چهارم، گزارش ارزیابی چگونگی اجرا و استقرار سامانه GIS و برقراری ارتباط آن با سامانه‌های استقراریافته در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو به کنفرانس چهارم ارائه شود.
هم‌چنین در این نشست از برگزارکنندگان سومین کنفرانس ملی GIS در صنعت آب و برق که روزهای ٢٢ و ٢٣ آذرماه امسال در ساری برگزار شد قدردانی شد که از آن میان می‌توان به محمد پروش مدیرعامل آبفای استان تهران، رضا کلاهی مدیر مرکز اطلاعاتGIS و ارتباط ١٢٢ و سید حمیدرضا شریف‌واقفی مدیر دفتر نظارت بر اطلاعات GISاین شرکت اشاره کرد.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به شرکت آب و فاضلاب استان تهران بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع مجاز می‌باشد..